foto1
Normalny dzień pracy w szkole
foto1
Nasza szkoła na 45-cio lecie
foto1
Ogólnopolski Mityng Lekkoatletyczny
foto1
Jasełka i wspólne śpiewanie
foto1
Barcickie Lasy i Pan Leśniczy
tel./fax (055) 277-16-95
soswbarcice@post.plInformacje

Nabór odbywa się przez cały rok. Wychowankowie placówki mogą starać się o przyjęcie do grup wychowawczych i internatu.

Dla Rodziców

Misja

Ośrodek to nasz wspólny dom a w dobrym domu panuje dobry klimat, który tworzą ludzie.

Misja

Projekty

Projekt Barcickie Lasy i Stowarzyszenie "Drogowskaz Serc"

Dalej

Galeria

Fotorelacje z uroczystości i imprez organizowanych dla naszych wychowanków i przez nich.

Przeglądaj
Rozmiar tekstu:

XI Edycja Festynu "Barcickie Lasy"  

To już po raz jedenasty 6.06.2017r. spotkaliśmy się w gościnnych progach naszego Ośrodka na tradycyjnym festynie „Barcickie Lasy”, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Przyjaciele Lasu”. Wszystkich gości przywitała dyrektor Ośrodka pani Elżbieta Polakiewicz a oficjalnego otwarcia dokonał przewodniczący Rady Powiatu Kwidzyńskiego Jerzy Śnieg. Festyn zaszczycili swoją obecnością wicestarosta Andrzej Fortuna, członkowie Zarządu Powiatu Kwidzyńskiego Danuta Woronowicz i Włodzimierz Dawidowski, wójt gminy Ryjewo Sławomir Słupczyński oraz dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek pracujących na rzecz osób z niepełnosprawnościami a także sołtys wsi Barcice pan Jacek Muraszewski. Jak, co roku impreza nie odbyła by się bez naszych przyjaciół z Nadleśnictwa Kwidzyn. Podczas gali otwarcia odbył się pokaz plenerowy w wykonaniu iluzjonisty Tomasza Juszy, który znakomicie zabawiał dzieci i zaproszonych gości. Iluzjonista zaprosił nas do wspólnej podróży po świeci magii. Na scenie we wspólnym czarowaniu towarzyszyły mu chętne dzieci i dorośli. Sztuczki były żywiołowo i entuzjastycznie odbierane przez publiczność. 

Przybyli z zaproszonych placówek goście, wraz z poszczególnymi oddziałami naszej szkoły tworzyli drużyny, które pod przewodnictwem leśników powędrowały na skraj lasu, aby zbudować szałasy. Każda drużyna, a było ich 11 miała przy pomocy gałęzi, sznurków i wszelkich darów lasu zbudować, jak najlepszy i praktyczny szałas. Wszystkie drużyny wywiązały się z tego zadania znakomicie, wykazując się ogromną kreatywnością.

Po powrocie z lasu na wszystkich czekała moc atrakcji, w tym zajęcia z leśnikami: odciskanie i rozpoznawanie tropów zwierząt, pokaz trofeum zwierzęcych oraz pokaz pracy pilarza, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Ponadto dzieci mogły skorzystać ze strefy zabawy i relaksu, gdzie odbywało się malowanie twarzy, malowanie na drewnie, wykonywanie zabawek  i instrumentów ekologicznych, „dmuchane zamki”. Podczas festynu wszyscy uczestnicy mogli skorzystać z „Kawiarenki”, która serwowała naleśniki, gofry, koktajle, szaszłyki i inne smakołyki. 

W tym miejscu należy serdecznie PODZIĘKOWAĆ tym, dzięki którym mogliśmy w tym roku uczestniczyć w naszym spotkaniu, czyli sponsorom i darczyńcom. Trudno wymienić wszystkich, dzięki Państwa przyjaznej dłoni była możliwa organizacja tak wielkiej imprezy.

Inicjatywa organizowania festynu daje wyraz współpracy naszej placówki z środowiskiem lokalnym, jest okazją do wartościowego, radosnego spędzenia czasu, wśród tytułowych „Barcickich Lasów”. Wszyscy pracownicy, uczniowie zaangażowali się w przygotowanie festynu. Wyłożona w holu Ośrodka księga pamiątkowa znów zapełniła się wpisami pełnymi uznania i ciepłych słów. Do zobaczenia za rok! 

  Krystyna Iljin

Edycja X

X Jubileuszowa Edycja Festynu BARCICKIE LASY

        Tak, tak to już X raz 7. 06.2016r. spotkaliśmy się w gościnnych progach naszego Ośrodka na Festynie „Barcickie Lasy”. W tym roku patronat nad imprezą objął przewodniczący Rady Powiatu Kwidzyńskiego pan Jerzy Śnieg a patronat medialny Twoje Miasto w Twojej Telewizji TV Kwidzyn. Wszystkich gości, jak co roku przywitała dyrektor Ośrodka pani Elżbieta Polakiewicz a uroczystego otwarcia dokonał pan Jerzy Śnieg. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: dyrektor Biura Poselskiego Senatora Leszka Czarnobaja pani Karolina Szpala, dyrektor Kuratorium Oświaty Delegatury w Tczewie pan Stanisław Sumowski, wicestarosta Powiatu Kwidzyńskiego pan Andrzej Fortuna, członek Zarządu Powiatu Kwidzyńskiego pan Włodzimierz Dawidowski, wójt Gminy Ryjewo pan Sławomir Słupczyński, komendant Straży Miejskiej w Kwidzynie pan Robert Czekajski oraz dyrektorzy i kierownicy instytucji i placówek pracujących na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Tradycyjnie impreza ta nie odbyła by się bez naszych przyjaciół z Nadleśnictwa Kwidzyn, czyli leśników, którzy są z nami od samego początku. Podczas gali otwarcia nie zabrakło także występów artystycznych zaśpiewała dla nas uczennica naszego Ośrodka Wiktoria Krawczyk oraz goście z ZSS w Kwidzynie. Słodkim zakończeniem części oficjalnej był oczywiście ogromny, słodki tort.

        Tradycyjnie zapraszamy do nas drużyny z różnych Ośrodków, instytucji i placówek, które wspólnie z naszymi uczniami wyruszają na leśne wędrówki pod czujnym okiem leśników. W tym roku zaproponowaliśmy zabawę w podchody. W czasie wypraw do lasu każda drużyna miała do wykonania ciekawe zadania, które były podsumowaniem wiadomości i umiejętności z dziesięciu dotychczasowych edycji festynów. Po powrocie z lasu wszystkim drużynom wręczono nagrody i czekało na nich wiele niespodzianek. Można było spróbować swoich sil w wyciskaniu soku z jabłek, modelowaniu balonów, na warsztatach lizakowych wykonać samodzielnie lizaki, zrobić sobie śmieszne, pamiątkowe zdjęcie w budce fotograficznej, kreatywnie spędzić czas przy twórczych stolikach. Były oczywiście zjeżdżalnie, pyszny obiad, grill, kawiarenka. Festyn był okazją do miłego spotkania, integracji wśród zieleni i magicznego lasu otaczającego nasz Ośrodek.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z X Jubileuszowej Edycji Festynu Barcickie Lasy na www.youtube.com/watch?v=f3DOdGIAPI lub www.tv-kwidzyn.pl/6,1200-barcice-lasy-2016.html

W tym miejscu należy serdecznie PODZIĘKOWAĆ tym, dzięki którym mogliśmy w tym roku i przez wcześniejsze lata uczestniczyć w naszych spotkaniach, czyli sponsorom i darczyńcom. Dzięki Państwa przyjaznej dłoni była możliwa organizacja tak wielkiej imprezy. Wierzymy, że Państwa serca biły i bić będą dla nas przez te wszystkie lata. DZIĘKUJEMY

Krystyna Iljin


Edycja IX

IX edycja pikniku ekologicznego „ Barcickie Lasy”

         Po raz dziewiąty w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Barcicach 27 maja br. odbył się festyn pod hasłem „Barcickie Lasy”. Głównym organizatorem była p. Bogumiła Preuss, fizjoterapeutka. Otwarcia dokonała pani Dyrektor, Elżbieta Polakiewicz wraz z przedstawicielami gości. Jak co roku, impreza przygotowywana była z wsparciem okolicznych nadleśnictw. Przybyli z zaproszonych placówek goście, wraz z poszczególnymi oddziałami naszej szkoły tworzyli drużyny, które pod przewodnictwem leśników wędrowały po lesie poznając przyrodę i wykonując rozmaite zadania. Wyprawom przyświecało hasło „Wędrówki po lesie”, toteż w ich trakcie zwracano uwagę na zasady bezpiecznego przebywania w lesie albo w plenerze, szanowania przyrody.

        Uroczystość zaszczycili obecnością m.in. senator Leszek Czarnobaj, przedstawiciele lokalnych władz: Przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Śnieg, wójt gminy Ryjewo Sławomir Słupczyński, przedstawiciele organu prowadzącego: dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty Tczew Stanisław Sumowski, starszy wizytator Zenon Chrześcijański, dyrektorzy zaproszonych placówek oraz rodzice. Dzięki przychylności sponsorów i wielu ludzi dobrej woli, dzieci i młodzież cieszyły się zabawami z animatorami, smakołykami i nagrodami otrzymanymi za wykonanie zadań na leśnych trasach. Drużyny złożone z wychowanków Ośrodka i uczniów innych szkół oznaczone były nazwami różnych specjalistów z dziedziny przyrody, np. botanicy, dendrolodzy, grzybiarze, ekolodzy, etymolodzy itp. Tak stworzone grupy umożliwiały integrację między dziećmi, opiekunami. Każda z drużyn podpisywała Kodeks Młodego Ekologa.

         Inicjatywa organizowania pikniku daje wyraz współpracy naszej placówki z środowiskiem lokalnym, jest okazją do wartościowego poznawczo, radosnego spędzenia czasu wśród tytułowych barcickich lasów. Wszyscy pracownicy, uczniowie zaangażowali się w przygotowanie festynu. Wyłożona w holu Ośrodka księga pamiątkowa znów zapełniła się wpisami pełnymi uznania i ciepłych słów. Do zobaczenia za rok!

                                                                       Katarzyna Zielonko

Edycja VIII

BARCICKIE LASY EDYCJA VIII "SSAKI"

        Już ósmy raz w pięknie położonym SOSW w Barcicach, 10 czerwca 2014r. odbył się doroczny festyn, współorganizowany z okolicznymi nadleśnictwami. Hasłem przewodnim spotkania były ssaki zamieszkujące las. Ekipy złożone z grup wychowanków SOSW i gości z sąsiednich szkół, pod przewodnictwem leśników – znawców przyrody wyruszyły na specjalnie przygotowane, leśne trasy, by w trakcie ich pokonywania szukać tropów zwierząt, rozwiązywać łamigłówki i wykonywać zadania związane z okoliczną florą i fauną. Przebieg imprezy mieli okazje obserwować również goście z dalekiej Estonii.

        Po powrocie drużyn z lasu, na terenie Ośrodka odbyło się wiele ciekawych konkurencji, zabaw z animatorami. Na dzieci czekały też smakołyki: wata cukrowa, lody i przysmaki z grilla. Dorośli goście mogli skorzystać z poczęstunku przygotowanego w przyozdobionej myśliwskimi trofeami sali. Festyn uświetnił młodzieżowy zespół ze Sztumu, grający myśliwskie melodie oraz przyjazd samochodu OSP z Ryjewa. Strażacy prezentowali działanie węży gaśniczych, co – wobec panującego tego dnia upału – okazało się atrakcją „trafioną w dziesiątkę”, zwłaszcza dla młodszych dzieci. Na zakończenie odbyło się uroczyste wręczenie nagród poszczególnym ekipom przez Panią Dyrektor, leśników prowadzących grupy i głównego koordynatora pikniku – p. Bogusię Preuss.

        Wszyscy uczestnicy pozowali do zdjęć, które zabrali na pamiątkę wracając do swoich szkół i domów. Festyn, jak zawsze, przybliżył wszystkim temat życia przyrody wokół nas ale przede wszystkim był okazją do spotkania się i integracji w radosnej atmosferze.

                                                                                                                                      

 Katarzyna Zielonko

 

Barcickie Lasy Edycja VI

        14 czerwca bieżącego roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczymw Barcicach , odbył się piknik ekologiczny integrujący środowisko pracowników służb leśnych z wychowankami szkół i placówek opiekuńczych. Uroczystego otwarcia dokonał pan vice Wójt Gminy Ryjewo, Sławomir Słupczyński wraz z Dyrektor SOSW w Barcicach, Panią Elżbietą Polakiewicz. Głównym organizatorem „ Barcickich Lasów” jest Pani Sylwia Mączyńska, nauczycielka biologii, przyrody w barcickim ośrodku.

        VI edycja dorocznej imprezy przebiegała pod hasłem „ Grzyby” umożliwiając uczestnikom poznanie w różnych zadaniach i konkursach tych właśnie darów lasu. Przygotowanie i przebieg pikniku wspierali aktywnie pracownicy leśnictw sąsiadujących z miejscowością Barcice. Leśnicy poprowadzili do lasu drużyny wychowanków ośrodka i gości, by tam wykonywać zadania dotyczące przyrody. Dzieci i młodzież projektowały plakaty grzybów, rozwiązywały ciekawe łamigłówki, jednocześnie słuchając opowieści pań i panów w zielonych mundurach. Po powrocie z lasu, na terenie ośrodka odbywały się konkurencje sportowe angażujące wszystkich przyjezdnych. Młodsze dzieci miały do dyspozycji dmuchany zamek, zjeżdżalnie; istniała też możliwość pomalowania twarzy specjalnymi farbami. Rekreacji towarzyszył poczęstunek, grill i wiele smakołyków przygotowanych dla milusińskich. Po każdej z rozegranych konkurencji rozdano wszystkim uczestnikom dyplomy a zwycięzcom nagrody za udział.

        W organizację pikniku „ Barcickie Lasy”, jak co roku, zaangażowali się wszyscy pracownicy ośrodka. Jego przeprowadzenie jednak nie byłoby możliwe bez hojności sponsorów – ludzi dobrej woli, prowadzących w okolicy różne firmy a wspomagających imprezę środkami pieniężnymi i rzeczowymi. Festyn współfinansowany był przez Urząd Gminy w Ryjecie, Nadleśnictwo Kwidzyn oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie – dział Sportu i Kultury w Kwidzynie. Wśród zaproszonych gości, pojawili się miedzy innymi: Pan Andrzej Fortuna, pan Sławomir Słupczyński – vice Wójt Gminy Ryjewo, Starostwa Kwidzyńskiego, GOPS-u w Ryjewie, Straży Miejskiej w Kwidzynie oraz pracownicy zaprzyjaźnionych szkół i ośrodków wraz z wychowankami. Kulinarną oprawę pikniku zapewniła firma Smakpol z Elbląga, dostarczająca na co dzień posiłki dla uczniów SOSW w Barcicach.

       Niespodzianką wieńczącą piknik był przyjazd grupy trójmiejskich motocyklistów ze Stowarzyszenia Projekt Adventure ( tzw. Mikołaje na Motocyklach ). Oprócz możliwości obejrzenia z bliska wspaniałych maszyn, uczestnicy imprezy mogli skorzystać z przejażdżki w roli pasażera dowolnie wybranym pojazdem. Kierowcy wykazali mnóstwo życzliwości i cierpliwości wobec dzieci, które nie mogły się doczekać, by wsiąść na motocykl.

        Deszcz, który lunął z nieba pod koniec zabawy, nie przeszkodził wychowankom cieszyć się skokami na trampolinie – prezencie od Projekt Adventure. Atmosferę pikniku najlepiej oddawały słowa gości o tym, że z niecierpliwością czekają już na kolejna edycję „ Barcickich Lasów”.

DSC05413  DSC05417DSC05430DSC05452DSC05475 

 

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka). Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czytaj o Cookies