eks23 grudnia br uczniowie klas I- VIII naszego Ośrodka wybrali się pod opieka nauczycieli do Gdyni zwiedzać w sposób aktywny wystawę w Centrum „Eksperyment”.

Głównymi organizatorkami wycieczki były pani Sylwia Mączyńska i pani Beata Wróblewicz. Opiekunami w czasie wyjazdu i pobytu w Gdyni byli również: Bogumiła Preuss, Marta Wojtczak, Katarzyna Zielonko, Sebastian Bednarczyk, Janusz Liszcz. Na miejsce dojechaliśmy autokarem; w centrum powitał nas jeden z edukatorów, objaśniając zasady korzystania z atrakcji obiektu i zachęcając dodatkowo do obejrzenia zdjęć paryskiej Wieży Eiffla na piętrze budynku.

Dzieci, nie mogące się już doczekać zabawy, ruszyły między stanowiska doświadczeń, eksperymentów, interaktywnych ekspozycji ukazujących w niezwykle ciekawy sposób zjawiska z dziedzin m.in. fizyki, optyki, chemii. Uczniowie mogli bezpośrednio przekonać się, jak porusza się kościec człowieka w ruchu, czym jest tzw. suchy lód, jak trudno utrzymać równowagę w czasie drgań sejsmicznych, jaki opór stawiają gęste ciecze, jak uważnie trzeba prowadzić samochód, reagując jednocześnie na kilka bodźców z zewnątrz ( to stanowisko cieszyło się największym powodzeniem ); ćwiczyli obsługę defibrylatora, obserwowali proces powstawania fal morskich, mogli zmierzyć w specjalnej budce siłę swojego głosu w decybelach. Długo można by opisywać każde ze stanowisk centrum, wystarczy jednak stwierdzić, że wszystkie cieszyły się żywym zainteresowaniem dzieci oraz – również świetnie się bawiących – nauczycieli. Po zwiedzeniu wystawy udaliśmy się do sklepiku, w którym kupiliśmy pamiątki powiązane tematycznie z działalnością Eksperymentu. Po kilku godzinach, pełni wrażeń ale głodni pojechaliśmy na obiad do jednej z restauracji sieciowych, bardzo popularnej wśród dzieci i młodzieży. Było już ciemno gdy cała, zadowolona gromadka wsiadła do autokaru i ruszyła w drogę powrotną. Dzieci dojeżdżające zostały odebrane przez rodziców a te przebywające w internacie, odprowadzone pod opiekę wychowawców. Wycieczka przebiegła bezpiecznie, ciekawie, w radosnej atmosferze.

Katarzyna Zielonko

eks1 eks3 eks4 eks5 eksperyment